DĖMESIO! Šiuo metu ši svetainė yra perkeliama į www.pasaulekura.lt. Jeigu kažkokio seniau čia buvusio turinio nepavyko rasti, greičiausiai jis bus jau naujame puslapyje.

Išgyvenimo mokykla - Kaip rasti vandens dykumoje

VanduoŠiandieną, vakarų žiniasklaidoje, paskaičius straipsnį apie prancūzų porą, kuri žuvo dykumoje, nes savo vandenį atidavė savo vaikui... Susimasčiau... Juk sovietmečiu tai žinojo kiekvienas vaikas, kaip išgyventi dykumoje. Tiksliau, kaip joje pasigaminti vandens.

Buvo knygelės vaikams, kuriose buvo to mokoma. Tas mane paskatino parašyti šį straipsnį. Galbūt tai net kam nors išgelbės gyvybę!

Vanduo ir oazės ar fermos dykumoje

Vandenį galima gauti įvairiose planetos vietose ir net tenai, kur iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad jo nėra. Viskas priklauso nuo jūsų pasaulio pažinimo lygio, turimų žinių bagažo ir t.t... Kaip sakant, žinojimas yra jėga!

Kaip man retkarčiais kyla noras avantiūrai, viską mesti ir išvažiuoti į kokią Afriką ar kitus šiltus kraštus ir pabandyti tenai įkurti save palaikančią fermą, kad auginti joje augalus, daržoves ar vaisius ir tokiu būdu spręsti visiems mums aktualią bado tokiose šalyse problemą.

Oazė "Gobio" dykumojeTai būtų tikras iššūkis, sukurti oazę šiltuose kraštuose. Į tai tektų įdėti nemažai laiko, darbo ir investicijų. Gerinti patį dirvožemį, kasti gan gilias šachtas, kad sukurti rimtus vandens kondensatorius, statyti saulės baterijas, kad guti energiją iš saulės ir kad jos taip pat dalinai primažintų saulės aktyvumą ir poveikį dirvožemiui ir t.t...

Nuvykus tenai ir atidirbus tokią oazių technologiją, ją po to būtų galima naudoti plačiai. Tai būtų lyg mokslinis darbas, sukuriant tokią oazių technologiją, ne vienus metus stebint ir eksperimentuojant, kaip pasiekti pilną harmoniją su gamta ir tuo pačiu sukurti efektyvią fermą, vietovėje, kuri iš pirmo žvilgsnio yra tam visai nepritaikyta. 

Kondensacija

Tam, kad dykumoje ar kažkur kitur, gauti vandens "iš nieko", lengviausiai yra panaudoti kondensacijos efektą. Pvz. išėmus iš šaldytuvo kažkokį atšaldytą daiktą, ypač jeigu tai padaryti vasaros metu, mes ant jo gan greitai pastebėsime rasą, susidariusį kondensatą. Tai įvyksta dėl šio daikto ir aplinkos temperatūrų skirtumo, ko pasekoje susidaro kondensatas. 

Šį efektą galima pritaikyti ir dykumoje. Tiesa, tokiu būdu gautas vanduo prilygs distiliuotam vandeniui, be jokių priemaišų ar žmogui reikalingų mineralų. Tačiau, jeigu išgyvenimo klausimas stovi ties vandeniu, tai gali tikrai praversti. 

Vandens kondensatorius - duobė

Kondensatorius

Tam reikalui mums reikia sukonstruoti vandens kondensatorių, kuris panaudos kondensacijos efektą tam, kad surinkti vandenį.

Esmė yra suprasti šį principą, o pačios konstrukcijos gali būti labai įvairios, pvz. panaudojant tam visai ne duobę, o tam tikrą indą ar talpą.

Sovietmečiu, knygelėse vaikams, šiam reikalui buvo siūloma kasti duobę, kaip tai pavaizduota šiame paveikslėlyje.

Šiam įrenginiui pravers celofanas, dėl to, vykstant į dykumą, visada yra verta pasirūpinti juo. Jo yra gerai turėti kuo daugiau ir esant galimybėms kuo didesnio ploto. Turint daugiau celofano, galima pagaminti didesnį vandens kondensatorių ar net keletą jų. 

Toliau, statome indą duobės apačioje, centre, kad jis surinkinėtų ten besikaupiantį kondensatą. Galimi įvairūs šios konstrukcijos realizavimo būdai, pvz. du sluoksniai celofano, kad duobę pilnai izoliuoti nuo smėlio ir t.t...

Efektyviausias paros laikas yra rytas, kada keičiasi oras ir susidaro rasa. 

Kiti būdai, kaip gauti vandenį dykumoje

  1. Ieškokite laukinių gyvūnų, tokių kaip pvz. paukščiai ant medžio ar vabzdžiai (ypatingai uodai ir skruzdėlės). Visur kur yra laukinė gamta, yra nemaža tikimybė, kad bus ir vandens. Kartais paukščiai suka ratus virš vandens. Bitės skraido 1000 m. atstumu nuo vandens.
  2. Radus išdžiuvusį upelį, galima bandyti pakasinėti tokioje vietoje. Jeigu pakasinėjus randate šiek tiek drėgną žemę, tęskite kasimą, kol pasieksite vandenį. Vandenį galima gerti delnų pagalba arba jame įmirkyti medžiagą ir po to ją spaudžiant, sunkiant jį gerti. Tuopos (Topoliai), gluosniai, klevai ir švendrės auga šalia požeminių vandens šaltiniųKuo geriau esate susipažinę su konkrečios dykumos augmenija, tuo jūsų šansai surasti vandenį yra didesni. Tačiau reikia nepamiršti, kad kasant jūs taip pat eikvosite savo organizme sukauptą vandenį ir jeigu kasimas atrodo nevaisingas, geriau tam nešvaistyti jėgų ir savo vandens.
  3. Ieškokite vandens šalia akmenų, ypač jeigu pastebimas garavimas. Tačiau nepamirškite, kad ir skorpionai mėgsta slėptis po akmenimis. Dėl to, tai reikėtų daryti atsargiai, atsižvelgiant į šį galimą pavojų. Apverskite pusiau užkastus akmenis, prieš išauštant ir ant jų susirinks rasa;
  4. Ieškokite rasos ant augalų, kurią būtų galima surinkti. Pvz. įsunkti į medžiagą, o po to išgręžti į burną ar į vandens saugojimo tarą;
  5. Ieškokite kaktusų, tačiau atsargiai, nes kurie kaktusai gali būti ir nuodingi. Perpjovus kaktusą, jeigu jame esančio skysčio spalva yra pieno spalvos, tai jis greičiausia yra nuodingas. 

Jeigu rastas vanduo yra nešvarus ar nuodingas, tai juo galima išmirkyti drabužius, kad atvėsinti save. Kuo daugiau vandens jūs išsaugosite, tuo mažiau jo jums po to reiks. Pasistenkite karščiausią ir labiausiai saulėtą dienos laiką būti pavėsyje. Pavėsį visada galima susikurti ir pvz. iškasus duobę. 

Šaltiniai

  1. Как добывать воду с помощю конденсатора;
  2. Как найти воду в пустыне;
  3. Вода в пустыне;
  4. How to Find Water in the Desert.

Panašūs straipsniai

Išgyvenimas mieste karo metu

Išgyvenimas mieste karo metuŽmogaus, išgyvenusio karo metu mieste, patarimai, kaip apsaugoti save tokioje nepaprastoje situacijoje, o esant galimybėms, pasiruošti ir apsirūpinti reikalingais daiktais, žiniomis ar įgūdžiais?

Jam teko visa tai išgyventi pačiam 1992 m. vykusio Bosnijos karo metu. Jis ir kaip jis pavadino, jo klanas, išgyveno metus laiko mieste, kuriame gyveno 60000 gyventojų.

Vėliau jis pats tapo taip vadinamu „survivalistu“ (nuo angliško žodžio – „survival“ - išgyvenimas).

Dešimt patarimų nuo Šaolin vienuolio, kaip išlikti amžinai jaunu

Šaolin vienuolynasDaugelis žmonių teigia, kad sveikata yra pats brangiausias mūsų turtas. Tačiau ar daugelis iš mūsų gyvena pagal šią taisyklę? Vertėtų tai pradėti daryti nuo šiandien.

Tai vieno Šaolin (Shaolin) vienuolio, kovos menų meistro, patarimai, kaip išlikti sveikam ir jaunam kuo ilgiau:

Imbiero auginimas namuose

Imbiero auginimasImbierui nereikia daug saulės spindulių ir net sugalvojus panaudoti dalį jo šaknies, likusioji jos dalis galės augti ir toliau. Dėl to, šis augalas puikiai tinka būti auginamas namie. Be to, nereikia pamiršti jo gero skonio, kas papildomai motyvuoja jį auginti namie. Imbiero šaknys paprastai yra naudojamos gaminant arbatą, žolelių užpilus ar maisto gamyboje.

Arijų žinios – Žmogaus vystymasis

HiperborėjaŠių žinių paieška, yra vienas iš mano „arkliukų“, kaip ir labai žila senovė ir jos žinios, bei technologijos. Tačiau jų rasti yra labai sunku, nes per daugelį amžių, tūkstantmečių ar aeon'ų, jų beveik neliko Europoje. Dėl to, tenka ieškoti kitur, pvz. Indijoje, tolimuose rytuose, slavų, etruskų kultūroje ir t.t...

Žiloje senovėje, kai dar neegzistavo įvairių Europos šalių, kai baltieji žmonės, kaip manoma,  persikėlė į šiuos ir kitus kraštus Hiperborėjos, kai dar nebuvo tokių tautų, kaip pvz. lietuviai, rusai, švedai, vokiečiai ir t.t... ar pvz. baltai, prūsai, kuršiai. slavai ir t.t... Kai visa baltoji rasė skaitėsi viena tauta! Ateidami iš Hiperborėjos, arijai atsinešė daug žinių. Dalis jų keliavo gan toli ir nepasiliko Europoje. Dalis jų pasiekė tokias vietas kaip Egiptas, Indija, Kinija, tolimos Sibiro ar dabartinės Rusijos žemės. Tenai šių žinių trupinėliai ir išliko, kur mažesnį poveikį darė įvairios pasaulinės religijos, kaip pvz. katalikų bažnyčia ir pan.

Kaip išgyventi keliaujant po pasaulį

Dalis iš mūsų turi avantiūristo, o gal net ir pramuštgalvio gyslelę, aistrą pasinerti į keliones, galbūt patraukti piligrimų keliais ar tiesiog patirti nuotykių, sukaupti didelį unikalios patirties bagažą, pamatyti pasaulį, susipažinti su įvairių pasaulio šalių žonėmis, kultūra, papročiais, istorija, architektūra, kalbomis ir kitais dalykais. Tik susimasčius apie tai, daugeliui kyla panašus klausimas: kaip keliaujant aplinkui pasaulį išgyventi? Iš kur gauti pinigų? Ką aš valgysiu ar kur nakvosiu ir t.t...

(C) 2007-2016 zulus.lt | Pasaulekura.lt

Hey.lt